70-lecie szkoły

 

bip logo

 

 

Koniec wakacji za:

"Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem"

0524 00124 maja br. w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Mielnie odbył się uroczysty apel pod hasłem "Jestem Polakiem, ale jestem też Europejczykiem".
Uroczystość została zorganizowana przez p. Magdalenę Gos-Kozłowską, p. Macieja Adamowicza we współpracy z Młodzieżową Radą Gminy Mielno.

Apel został podzielony na trzy panele, aby dostosować treści nauczania proporcjonalnie do wieku i możliwości uczniów.
Na uroczystość zostali zaproszeni szanowni goście, a wśród nich swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Mielna p. Olga Roszak - Pezała, Zastępca Burmistrza Mielna p. Dominik Gronet, Przewodniczący Rady Miejskiej Mielna p. Tadeusz Jarząbek, Pełnomocnik Burmistrza ds. Strategii i Rozwoju p. Marcin Sobierajski, Inspektor ds. funduszy europejskich p. Bogdan Adamów oraz opiekun Młodzieżowej Rady Gminy Mielno p. Ewa Włodyka.

Panel pierwszy był dedykowany najmłodszym uczniom Szkoły Podstawowej w Mielnie.
Dzieci zadziwiły wiedzą o Unii Europejskiej podczas emocjonującego quizu, odśpiewały brawurowo hymn narodowy i unijny również. Następnie cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie utworzyła unijną i narodową flagę z balonów przed budynkiem szkoły.
Tego dnia wszyscy uczestnicy uroczystości mogli dać obywatelskie świadectwo i uczestniczyć w szkolnym referendum. Oczywiście, starano się zachować wszelkie procedury głosowania na wzór referendum ogólnokrajowego, a nad poprawnym przebiegiem czuwała powołana na ten dzień komisja.
Pytania oraz wyniki w tej formie demokracji bezpośredniej prezentowały się następująco:

   Czy jesteś zadowolony z kierunku rozwoju Gminy Mielno ?
   • TAK - 68%
   • NIE - 32%
   Czy jesteś zwolennikiem uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej ?
   • TAK - 90%
   • NIE - 10%

W drugiej odsłonie uroczystości odbył się konkurs wiedzy skierowany do starszych wiekiem uczniów z klas VI - VIII oraz gimnazjalistów.
W teście o Unii Europejskiej oraz lokalnym samorządzie wyników mógłby im pozazdrościć niejeden dorosły obywatel.
Następnie Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Mielno Amelia Sobecka opowiedziała o samorządzie gminnym oraz działalności MRGM zebranym gościom. Całość wystąpienia uzupełniała przygotowana starannie prezentacja multimedialna.
Nie obyło się bez podziękowań dla zaproszonych gości w tym szczególne podziękowanie dla założycielki i pomysłodawczyni powołania MRGM - p. Ewy Włodyki, która w pięknych i mądrych słowach podsumowała, to co dla dzisiejszej młodzieży znaczyć powinny słowa: "Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem".

W ostatnim panelu została przeprowadzona debata oksfordzka.
Uczniowie z klasy VIII zabłysnęli nie tylko wiedzą na temat Unii Europejskiej, ale przede wszystkim sztuką prowadzenia dyskusji, wypowiadania się i pokonywania argumentów przeciwnika.
Wszystko bez obrażania, czy wyśmiewania mówców pod przewodnictwem Marszałka i przyglądającej się uważnie publiczności.
Następnie całą debatę komentowali eksperci czyli zaproszeni na uroczystość urzędnicy.

Uroczystość nawiązywała do wielu majowych wydarzeń i rocznic (m.in. 15 lat Polski w Unii Europejskiej, Dzień Samorządu itd.) ale wspominano również o wyborach czerwcowych z 1989 roku.
Młodzi obywatele pokazali dorosłym przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, że potrafią dobrze rozumieć hasło przewodnie apelu.
Wszyscy - goście, nauczyciele i samorządowcy - na "szóstkę" zdali lekcję z patriotycznej postawy.

Organizatorzy: Magdalena Gos-Kozłowska Maciej Adamowicz Młodzieżowa Rada Gminy Mielno


data aktualizacji strony:   29 czerwca 2020r. 21:30:41
Copyright © 2013. All Rights Reserved