150- lecie Tablicy Mendelejewa

2020 uklad okresowyW 1869 roku rosyjski chemik Dymitrij Mendelejew ułożył wszystkie wówczas znane pierwiastki chemiczne w specyficzną tablicę, zgodnie z regułą okresowości.
Jak się później okazało, było to genialne dzieło, a kolejne odkrywane pierwiastki idealnie wypełniały puste miejsca zostawione przez naukowca.
W momencie konstruowania swojej tablicy, Mendelejew znał zaledwie 69 pierwiastków, ale już wtedy przewidział istnienie kolejnych, podając nawet ich przybliżone właściwości na podstawie położenia w swojej tablicy !
I chociaż format układu okresowego zmieniał się na przestrzeni lat, to główna idea rosyjskiego chemika pozostała nie zmieniona po dziś dzień.

W 2019 roku nasza szkoła zaczęła obchodzić 150-tą rocznicę tego genialnego osiągnięcia Mendelejewa, przygotowując własną wersję układu okresowego. Zbudowany został ze zdjęć uczniów kl. VII i VIII, dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników szkoły trzymających kartki z nazwami i podstawowymi informacjami o pierwiastkach chemicznych.
Na każdej kartce umieszczono symbol i polską nazwę oraz liczbę masową i atomową danego pierwiastka. Tak przygotowane zdjęcia ułożono w kształt obecnego układu okresowego pierwiastków chemicznych.
Wydrukowany „żywy układ okresowy pierwiastków chemicznych” otrzymała każda uczestnicząca osoba, a większy format zawisł na korytarzu przy pracowni chemiczno - fizycznej, aby każdy „mały chemik” i nasz gość miał możliwość przyjrzenia się naszemu projektowi.


data aktualizacji strony:   25 października 2020r. 21:09:17
Copyright © 2013. All Rights Reserved