patron gimnazjumMarek Kotański - patron Gimnazjum w Mielnie.

Marek Kotański, urodzony 11 marca 1942 w Warszawie,
zmarł 19 sierpnia 2002 w Szpitalu Bielańskim w Warszawie po wypadku samochodowym w Nowym Dworze Mazowieckim.

Polski psycholog, terapeuta, organizator wielu przedsięwzięć dążących do zwalczania zjawisk patologii społecznej i udzielania pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zarażonych wirusem HIV, byłych więźniów czy osób bezdomnych.

Twórca m.in. Monaru i Markotu.
Jego matka, Ludwika, była malarką.
Ojciec, Wiesław Kotański, profesorem japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 1960 studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.
W czasie studiów działał aktywnie w Ruchu Młodych Wychowawców, który opiekował się sierotami i młodzieżą dotkniętą patologiami społecznymi.

Po studiach podjął pracę terapeuty w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Dolnej w Warszawie.
Współpracował ze Społecznym Komitetem Przeciwdziałania Alkoholizmowi, a także angażował się w tworzenie Ruchu "Trzeźwość".

W 1974 podjął pracę w Szpitalu Psychiatrycznym w Garwolinie, gdzie mieścił się odział dla osób uzależnionych od narkotyków (w owym czasie z powodów ideologicznych uważanych w Polsce za osoby nie istniejące).
Widząc, że tradycyjne metody leczenia nie dają pozytywnych rezultatów, stworzył tam i poddał terapii pierwsze grupy, zwane "społecznościami", a także dał początek systemowi leczenia uzależnionych od narkotyków, "Monarowi".

marek kotanski 2marek kotanski 1marek kotanski 3

Pierwszy ośrodek "Monaru" założono 15 października 1978 w Głoskowie pod Garwolinem. Urządzono go w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu. Marek Kotański rozpoczął tam pracę z grupą pacjentów ze szpitala w Garwolinie.
Efekty okazały się dużo lepsze niż się spodziewano.
Obecnie jest ponad 157 ośrodków Monaru.

Od 1986 był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Wojciechu Jaruzelskim.
Włączył się w jej prace, mające służyć dialogowi między opozycją a komunistyczną władzą, a w której uczestniczyły takie osoby jak Krzysztof Skubiszewski i Władysław Siła-Nowicki.
Miał nadzieję, iż Rada posłuży jako miejsce "zbiorowej psychoterapii", a on sam umożliwi lepszą komunikację pomiędzy jej uczestnikami.

Organizował też osady dla osób dotkniętych wirusem HIV i chorych na AIDS w ramach stowarzyszenia "Solidarni Plus".

W latach 1985-1994 był organizatorem akcji "Łańcuch Czystych Serc", w której setki tysięcy młodych ludzi złączyło dłonie w łańcuchu łączącym Bałtyk z Tatrami, jednocząc się w idei humanitaryzmu.
Zorganizowano także wiele koncertów Czystych Serc w których wzięły udział tysiące ludzi.

W 1993 r. założył Markot – Ruch Wychodzenia z Bezdomności (obejmujący 100 ośrodków dla bezdomnych, samotnych matek z dziećmi, osób niepełnosprawnych, terminalnie chorych).
Rozwinął również system pomocy dla osób opuszczających więzienia, działający od 1994 i również przez nikogo nie finansowany.

Otrzymał wiele nagród: dwa razy otrzymał nagrodę Wiktora nagrodę imienia Brata Alberta Order Uśmiechu w 2000 r.

Organizowane są koncerty pt. "Dzień Kotana – Daj siebie innym Chciałbym nauczyć dawania siebie innym. Ratowałem młodzież chorą, teraz uważam, że trzeba tę wciąż jeszcze zdrową impregnować przed złem, ucząc ją czynienia dobra".

Marek Kotański Był popularny i lubiany przez niektóre grupy społeczne, często pokazywany przez media, chociaż niejednokrotnie jego bezkompromisowa postawa budziła sprzeciw, a czasem agresję niektórych odłamów społeczeństwa.

 


data aktualizacji strony:    18 marca 2024r. 13:23:17
Copyright © 2013. All Rights Reserved