Upamiętnili poległych żołnierzy

0427 008Młodzi pasjonaci historii ze Szkoły Podstawowej im. Lenioda Teligi w Mielnie uczestniczyli w Obchodach 74. Rocznicy Forsowania Odry w Gozdowicach oraz Starych Łysogórkach.
Uroczystość odbyła się 27 kwietnia br. i miała bardzo podniosły charakter.
Uczestniczyli w niej ministrowie : p. Joachim Brudziński (MSWIA) i p. Mariusz Błaszczak (MON) oraz wielu znanych przedstawicieli. Wyjazd został zorganizowany przez nauczyciela historii – p. Macieja Adamowicza, na zaproszenie p. Tadeusza Hinca ( Wojewoda zachodniopomorski) oraz p. Grzegorza Torbińskiego (Prezes Zarządu Koła Miejskiego w Koszalinie ZKRP i BWP).
Delegacja mieleńska dołączyła do dużych delegacji wyruszających z Koszalina, a wśród nich było wielu członków związków i stowarzyszeń kombatanckich. Możliwość wspólnego uczestnictwa z weteranami oraz kombatantami z regionu we wspólnej delegacji napełniała młodzież dumą i ciekawością.

Podczas podróży autokarem młodzież mogła nie tylko wsłuchać się w głos ostatnich świadków historii, ale zapamiętać wiele faktów z wykładu p. dr Wojciecha Grobelskiego (Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie), który na przemiennie kierował swą narrację historyczną do weteranów i młodego pokolenia.

Na miejscu reprezentanci mieleńskiej szkoły złożyli wspólnie kwiaty wraz z p. Antonim Burzyńskim (Przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koszalinie) pod Pomnikiem Sapera.
Po części oficjalnej odbył się festyn żołnierski na którym uczniowie mogli podziwiać źródła historyczne oraz militaria.
Odwiedzili dwie placówki muzealne oraz mogli dotknąć historii wchodząc do czołgów oraz podziwiać broń żołnierzy, również teraźniejszych jednostek.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się w historycznym miejscu-Cedyni, gdzie w 972 roku doszło do słynnej bitwy z udziałem wojsk Mieszka I oraz armii margrabiego Hodona.

Wyjazd miał wiele walorów edukacyjnych, w tym popularyzacja historii oraz dbałość o podtrzymywanie świadomości narodowej.
Taka wycieczka zostanie w ich pamięci na długo !

Maciej Adamowicz


data aktualizacji strony:  7 grudnia 2019 r.
Copyright © 2013. All Rights Reserved