"OPTY" Leonida Teligi

10 02W trakcie wycieczki szkolnej do Gdyni dzieci z klas czwartych i klasy piątej miały okazję zobaczyć jacht naszego patrona szkoły.
Słynny „Opty” Leonida Teligi został wystawiony po raz pierwszy od 30 lat w jego macierzystym klubie żeglarskim „Gryf”, usytuowanym przy gdyńskiej marinie.

Jacht stał w hangarze.
Obok niego wybudowano specjalny podest, z którego zwiedzający mogli obejrzeć pokład „Opty”.

Dzięki uprzejmości klubu mieliśmy także okazję obejrzeć 45-minutowy film o kapitanie.

Pierwszy raz zobaczyliśmy Teligę w czasie dłuższych wypowiedzi o przygotowaniach do rejsu, trudnych chwilach w czasie jego trwania.
Film przedstawiał jacht podczas żeglugi, spotkania z ludźmi na morzu i wywiady z osobami bliskimi kapitanowi.

Wychodząc z klubu zdaliśmy sobie sprawę, jak skromnym jachtem jest „Opty”, porównując go do dzisiejszych pływających „maszyn” zbudowanych z włókna węglowego z kevlarowymi żaglami za setki tysięcy czy miliony dolarów, z toaletami, nawigacją satelitarną itp.

10 01Z tym większym podziwem i uznaniem spojrzeliśmy na tego skromnego i twardego człowieka, który jachtem wybudowanym głównie z własnych środków zrealizował swoje marzenie opłynięcia świata.

Skorzystaliśmy także z możliwości zwiedzenia naszego statku symbolu - „Daru Pomorza”, który stoi przycumowany do nabrzeża przy Skwerze Kościuszki.
Oprócz pomieszczeń dla kapitana , oficerów i załogi, dzieci obejrzały też maszynownię i wystawę o historii żaglowca.

Wycieczka okazała się cennym doświadczeniem dla uczniów i opiekunów.

Dariusz Boratyński.

 


data aktualizacji strony:  22 maja 2019 r.
Copyright © 2013. All Rights Reserved