70-lecie szkoły

 

bip logo

 

 

Koniec wakacji za:

Czy warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy ?

tel 112sW obecnych czasach zdarzają się jeszcze sytuacje, w których jeden człowiek pomaga drugiemu. Lepiej oczywiście, aby było tak dużo częściej, wtedy wszystkim nam żyłoby się przyjemniej.

Czy wyobrażasz sobie sytuację, kiedy obchodzisz z daleka poszkodowanego, leżącego na chodniku w centrum Twojego miasta czy w szkole ?

Znajdując się w sytuacji, w której zagrożone może być czyjeś życie, często nie potrafimy stanąć na wysokości zadania.
Paraliżuje nas strach i niemoc, spowodowana brakiem umiejętności udzielenia pierwszej pomocy.
Zdajemy sobie wtedy sprawę z tego, że moglibyśmy pomóc drugiej osobie, ale nie wiemy jak to zrobić.
Właściwego podejścia w takich sytuacjach uczą kursy pierwszej pomocy, które wpajają właściwe postawy oraz dają dobrą dawkę wartościowych wiadomości.
W ten według polskiego prawa osoba, która nie udzieli człowiekowi zagrożonemu bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pomocy, może podlegać karze pozbawienia wolności. do lat 3.
Jednak prawo prawem, a w rzeczywistości nie każdy wie, że ma taki obowiązek, a nawet – jeśli taką wiedzę posiada – woli stać w tłumie niezaangażowanych gapiów.

Wśród świadków wypadków powszechne jest przekonanie, że tylko lekarz powinien udzielać poszkodowanemu pomocy, bo my moglibyśmy jedynie mu zaszkodzić.
W sytuacji, kiedy ludzkie życie jest zagrożone, liczy się każda sekunda, dlatego jakiekolwiek działanie, mające nieść pomoc, jest lepsze niż bierne obserwowanie i czekanie na karetkę. Świetne szkolenie z pierwszej pomocy to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także konkretne umiejętności.

W wypadku napotkania osoby poszkodowanej nie powinieneś ograniczyć się do wykonania połączenia z pogotowiem. Od chwili zetknięcia się z osobą poszkodowaną to TY właśnie stajesz się ratownikiem i pierwsza pomoc musi zostać udzielona właśnie przez Ciebie.
Do momentu przyjazdu ambulansu masz obowiązek podtrzymywać funkcje życiowe poszkodowanego – uda Ci się to dzięki wiedzy zdobytej właśnie lekcji lub kursu udzielania pierwszej pomocy.

Edukację w tym zakresie trzeba zaczynać od najmłodszych lat. Ucząc dziecko zasad udzielania pomocy przedmedycznej, a także odpowiednich zachowań w sytuacji zagrożenia, wychowujemy człowieka, który w przyszłości nie będzie przechodził obojętnie obok potrzebujących.

Od stycznia 2013 wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Mielnie zostają przeszkoleni systematycznie z zasad udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia w tym zakresie prowadzi ratownik medyczny pracujący w Szpitalu w Koszalinie Paweł Ochim.
Uczestnicząc w nich, dzieci i młodzież mogą utrwalać i uzupełniać swoją wiedzę, ale przede wszystkim sprawdzić się, pracując z fantomem czy biorąc udział w różnych symulacjach oraz zapamiętując numery alarmowe:

tel 997stel 998stel 999s

Katarzyna Hinc - nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa

Zapraszamy do obejrzenia galerii ze zdjęciami - [ zobacz ]

 


data aktualizacji strony:   29 czerwca 2020r. 21:30:41
Copyright © 2013. All Rights Reserved