Wyjątkowe  spotkanie  pokoleń

0308 007Ósmego marca w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Mielnie odbyły się szkolne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na zaproszenie Pani Dyrektor Barbary Ożgi i nauczyciela historii Macieja Adamowicza przybyli: por. Stanisław Marciniuk ps. Maj - żołnierz II konspiracji skazany w 1952 roku na karę śmierci, Paweł Łoziński - Prezes Związku Inwalidów Wojennych RP w Sławnie oraz delegacja Koła Pomorze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w składzie: Łukasz Suchanowski (przewodniczący koła), Zygmunt Kozłowski - krewny płk Ignacego Oziewicza oraz Monika Rączka.

Na początku odbyło się otwarcie wystawy czasowej autorstwa p. Łukasza Suchanowskiego pt. "Żołnierze Wyklęci w Orderach i Odznaczeniach". Uroczyście odsłonił ją 91-letni Weteran,który tego dnia zaszczycił najmłodszych swoją obecnością. Wśród eksponatów znalazło się kilkadziesiąt medali i orderów, które z pewnością wzbudzały zainteresowanie. Następnie dla klas III-VIII odbyły się prelekcje dotyczące walki z systemem komunistycznym i Narodowych Sił Zbrojnych.

Por. Stanisław Marciniuk ps. Maj podzielił się świadectwem i wspomnieniami z okresu walki przeciw komunie oraz pobytu w celi śmierci i komunistycznych więzieniach w latach 1951-1961. Młodzież odpowiadała na pytania, a także milczała w zadumie, kiedy opowiadano o bardzo trudnych czasach polskiej historii.

Wszyscy zaproszeni goście otrzymali podziękowania za żywą lekcje prawdziwej historii.

Cześć i Chwała Bohaterom !


data aktualizacji strony:    14 maja 2024r. 20:23:17
Copyright © 2013. All Rights Reserved